Globální krizové řízení: Jak se podnikatelé mohou adaptovat na změny
V čase krize se může zdát, že je vše proti vám. Vysoké náklady, klesající trhy a geopolitické napětí ohrožují nejen stabilitu vaší firmy, ale i její přežití. Místo obav z krize se zaměřte na příležitosti. Neptejte se, proč se vám to děje, ale co vás to má naučit.
Signály před vznikem krize
Migrace, pandemie nebo geopolitická rivalita s sebou nesou hlavní či vedlejší proměnné. Spadají nebo jsou reakcí na iniciativy společných cílů globálních programů světové agendy. Jako mikropodnikatelé nebo majitelé podniku tyto vnější krize nemůže odhadnout. Co však můžete je připravit se na některé neočekávané události.
Můžete mít předchystané krizové scénáře na změny, které jsou nejvíce patrné. O této problematice hovořím více v e-booku Krizová adaptace. Nehledejte viníka, tak jak to dělá většina podnikatelů, hledejte řešení.
Ve většině případů dostávají podnikatelé řadu signálů, které je upozorňují na to, že se blíží krize. Je tomu tak jak u kritických změn zvenčí, tak u těch, které se objeví uvnitř firmy. Než se vám rozjede angína, také cítíte, že se s vaším tělem něco děje. V podnikání je to stejné. Výjimkou byla například pandemie, nikoli invaze na Ukrajinu. V případě pandemie došlo k „prasknutí křížového vazu“, který byl do té doby v pořádku. (Byť i na příchod globální pandemie se objevovala upozornění některých osobností již dva roky před jejím vypuknutím).
Nehledejte viníka, hledejte řešení
Směřováním pozornosti v době krize směrem ven nebo na druhé nevede k řešení. Pokud se nejedná o procesní chybu, kterou je nutné opravit, plýtváte časem, který nemáte. Krizové řízení vyžaduje koncentraci na klíčové problémy, abyste zajistili například v omezeném režimu chod firmy. Je-li selháním lidský faktor, platí to o to více.
Čím více se manželé hádají při rozchodu, tím více trpí děti, čím více se státy přou, tím více trpí lid. Čím více se zabředá do detailů, tím méně se řeší podstatné. Platí to všude, ve vztahu pracovníka a kolegy, manažera a majitele apod. Komunikace vedoucí ke vzájemné dohodě je jediným řeším, přičemž na názor „dětí“ se nikdo neptá.
Predikce možných hrozeb
Téměř každé krizi předchází symptomy, které vás upozorňují na její možný příchod. Podnikatelé a malé firmy, dokonce i obyčejní lidé mají možnost do jisté míry detekovat potenciální hrozby. Problém netkví v nedostatku informací, spíše v přehlížení viditelných rizik, případně jejich nesprávného vyhodnocení.
Příkladem může být 17 oficiálních cílů udržitelného rozvoje (SDGs) v rámci OSN, obsahující témata primárně směřující k lepší kvalitě života na planetě. Zda je možné takto rozsáhlé cíle vybranými kroky uskutečnit, nechme organizacím a iniciativám, které sbírají data. Pro běžného člověka nebo podnikatele je složité odhadnout, jestli navržené procesy jsou tím nejlepším modelem. Budou jednotlivá kritéria splněna za cenu nižšího procenta například ztráty lidských životů, menšího omezení svobod? Je aktuální vedení světové politiky, ekonomiky a koneckonců i směru nálady lidí, výsledkem nejlepšího scénáře, který prošel důkladnou komparací mnoha jiných?
Role a odpovědnosti
V krizovém managementu je zásadní, aby jednotlivec měl jasně definované role a odpovědnosti. Jinak je krizové řízení prakticky mýtus. Tato strategie je v procesu úsilí za lepší život na Zemi opomněna, nebo nedostatečně komunikována. Nikdo neví, kdo nese odpovědnost za taktické kroky, případně vedlejší vlivy, které vedly například k migrační krizi, finanční krizi aj.
V podnikání musíte vědět, kdo je za co odpovědný, a musíte to vědět i vaši pracovníci. Například vláda, politická strana nebo skupina korporátů je natolik vágní označení, které vede k tomu, že nikdo přesně neví, kdo nese skutečnou odpovědnost za rozhodnutí a jeho důsledky.
Opakující se cykly
Každou krizi, kterou v podnikání zažijete, byste si měli zaznamenat. A to i v případě, že se jedná o pouhý výkyv nebo větší problém. Jak vést Deník krizového manažera píši v e-booku Krizová adaptace. Vaším benefitem je, že firemní prostředí je malý „prostor“, který můžete vlastními silami řídit. Čím větší „loď“, tím hůře manévruje ve vlnách moře.
Cykly se opakují na všech úrovních. Proto byste měli mít přehled značný přehled o dění ve vašem oboru. Méně pak v rámci lokality a ještě méně (nikoli vůbec) v rámci globálních výzev a skutečností. Mohou být majákem, který vás donutí změnit směr nebo umocní ten aktuální.
Moderní doba nabízí mnoho příležitostí. Na druhou stranu se mezi nimi lidé, a to i podnikatelé často ztrácí. Výsledkem je přesycenost informacemi, nutkání konat neustálé změny, psychické potíže, nedostatek času pro rodinu a odpočinek. Manažerská regenerace je víc než na místě.
Analýza informací
Pro správné rozhodování je nutné mít k dispozici fakta a data z různých zdrojů. Příkladem může být analogie dnešní doby s obdobím baroka, kdy probíhala silná rekatolizace. Tmářství sloužilo jako médium strachu, neboť, když se lidé báli, byli lépe ovladatelní. Marketing prakticky zastoupily církevní bratrstva a řády, které sloužily k manipulaci společnosti.
Kdybyste v té době měli rakovinu, byly byste podezření z vampirismu. Dnes je nekonvenční myšlení rovněž rakovinou. Místo řádů a bratrstev se užívají televizní kanály, které často podněcující strach i bez krizí. Zprávy informují více o hrozbách než o příležitostech. Příležitosti proto vyhledávejte a nepřehlížejte. Hrozby selektujte na ty, které jsou pro vaše podnikání relevantní.
Dílčí dopady krizí
Jako příklad uvedu dílčí dopady migrační krize. Migranti a uprchlíci jsou největším zdrojem externího financování rodin v chudších státech a druhým největším zdrojem kapitálu. Těmto finančním tokům se říká remitence a v zemích s nízkým a středním příjmem jsou jediným zdrojem příjmu mnoha chudých domácností.
V takovém modelu se na vymýcení chudoby (1 cíl viz výše) a udržitelném rozvoji nebudou podílet pouze zahraniční investoři, ale také lidé, pracující v bohatších zemích, kteří posílající peníze svým rodinám. (V roce 2019 jejich objem dle odhadů dosáhl 550 mld. USD, tedy nejedná se o malé sumy).
Na globální výzvy a krize s odstupem
Byť se nacházíme v době vysokých nákladů, nedostatku materiálu, nejistoty a strachu, dívejte se na situaci s odstupem (za kulisy). Měli byste získat hrubý výstup toho, na jaké změny se připravit.
Trend mezinárodních vztahů ukazuje, že i v případě geopolitických napětí nebo rivality může mezi státy pokračovat spolupráce v určitých oblastech, které jsou pro všechny zúčastněné strany výhodné (ekonomika, věda, technologie, veřejné zdraví apod.).
Během pandemie Ruská vláda kooperovala se Západem a financovala např. společnost A. Zeneca. V rámci vývoje kryptoměny probíhá spolupráce nejspíš nadále. Rusko je součástí mezinárodních organizací, vysocí činitelé jsou členy mnoha mezinárodních spolků.
Pro podnikatele z toho plyne, že i v krizích nebo turbulentních obdobích je klíčové hledat a udržovat cesty spolupráce. Malé podniky mají výhodu flexibility, která vám dává příležitosti optimalizovat nebo otevřít nové spolupráce, které povedou k udržení stability nebo rozvoje podniku.
Autor: Luci Hron