Krizové řízení bez tabu: Jak Rusko překonává soudobé krize

Digitalizace finančního systému v pozadí.

Pokud se budete dívat dále než tam, kam vás směřují média, budete lépe připraveni. Platí to pro občanskou i podnikatelskou rovinu. Čemu věnovat pozornost píši v e-booku Krizová adaptace: Jak řídit projekty v krizi.

Rusko už není dávno tím komunistickým molochem jakým byl Sovětský svaz. Západní finanční instituce a korporace spolupracují s Ruskem mnoho let. JP Morgan a Sberbank mají silnou historii vztahů sahající až do roku 1993. Od roku 2006 Západní banky a Rusko využívají syndikovaných úvěrů, což jsou speciální vysoko-finanční úvěry ve stamilionových nebo miliardových objemech, které mohou být rovněž nezajištěné.

Reakce na krizové situace

Různá platební omezení nebyla přímo omezení v pravém slova smyslu. Například ukončení činnosti poboček banky Sberbank v Evropě nemělo významný dopad na výnosy banky, jelikož přibližně 90 % těchto výnosů pocházelo z Ruska.

Odstřižení systému SWIFT se nejprve týkalo bank, které na Západě takřka nikdo neznal, největší banka Sberbank byla v první fázi ušetřena, což jí umožnilo prostor pro preventivní opatření. Její odpojení proběhlo později, a tak banka rozvinula alternativní mechanismy pro vnitřní platby a mezinárodní transakce, včetně využívání nových platebních systémů, posílila své zaměření na domácí trh a rozvinula digitální bankovnictví a služby zaměřené na ruské zákazníky.

Zmrazení účtu, díky němuž byla poslední platba úroků z dluhopisů provedena v rublech, nikoli v dolarech instituce ranila, ale ranila i věřitele. Pokud například 50-60 % byli domácí investoři a 30-40 % zahraniční investoři (banky, pojišťovny, penzijní fondy), dopad to mělo i na obyčejné lidi.

Vznik nových principů v krizi

Tento historicky první tah může být alarmující, neboť by mohl sloužit jako precedent (mající však dopad také na obyčejné lidi). Zmrazení účtu bylo ojedinělým krokem, a to i princip tohoto aktu. Věřitel potrestal dlužníka tím, že mu neumožnil splácet závazky.

Pokud bylo cílem oslabit finanční sektor státu, který měl směřovat k ruskému bankrotu, nestalo se tak. Jednak smlouvy měly údajně výjimky pro platby v jiné měně, Rusko se zaměřilo na partnerství v Asii a Číně a vzniklo mnoho odpůrců tohoto činu.

Projektová kontinuita v krizi

Pokud se váš obchodní partner ocitne pod mediálním tlakem, ale vaše spolupráce má vyšší cíle nebo je nesmyslné či nemožné projekt ukončit, je zásadní, abyste měli připravenou strategii krizové komunikace. Příkladem mohou být západní země a Rusko, které ačkoli vedou geopolitickou rivalitu (například v důsledku války na Ukrajině, kde se střetávají jejich politické a vojenské zájmy nebo v oblasti vesmírného výzkumu), mají některé společné globální cíle jako je prevence pandemií, boj proti změnám klimatu aj.

V projektové činnosti je to například projekt Sber v rámci vývoje stablecointu (digitální měny, která je vázána na reálné aktivum, čímž si narozdíl od kryptoměn udržuje, resp. bude udržovat stabilní hodnotu). Do projektu se v roce 2019 zapojila největší americká banka JP Morgan, a v roce 2020 tato měna začala testovat své první transakce. Informace o pozastavení spolupráce jsem nenalezla, což naznačuje, že v rámci krizového řízení mohly partnerské strany zvolit „tichý režim spolupráce“.

Blockchainová platforma Atomyze Rusia získala povolení od ruské centrální banky k legální výměně digitálních aktiv 3. února 2022 (21 dní před invazí na Ukrajinu). Jedná se vůbec o první firmu v Rusku s tímto povolením.

https://beincrypto.com/russian-central-bank-grants-license-to-sberbank-to-issue-digital-assets

Kritické myšlení v krizi

O mediálním tlaku v době krize, jak se mu bránit a činit efektivní rozhodnutí, píši e-booku Krizová Adaptace. Téma rivality západu a Ruska je příkladné, neboť při bližším průzkumu lze dojít k závěru, že informace ohledně různých blokací a ukončení finančních aktivit jsou nulově přínosné. Využívají jen honosný burziánský nebo ekonomický jazyk, kterému běžný občan nerozumí, ale s fatálním ukončením vztahů nemají příliš společného. Obě strany spíše přeuzlovávají stávající.

Sber není pouze obyčejná banka

Slovo „bank“ nehledejte, pod touto institucí se nachází mnoho dalších služeb včetně IT, zdravotnictví aj. Stačí se podívat na webové stránky banky a uvidíte formu budoucího bankovnictví. Veřejně dostupný spis projektu „power“ JP Morgan, zmiňuje výraz Neobanka, což reflektuje to, co nyní představuje Sber.

Od roku 2019-2020 se většina států včetně Ruska i Ukrajiny připravovala na vznik digitálních měn. Sberbank v loni započala pilotní fázi. JP Morgan vyvinula svou digitální měnu JPM Coin již v roce 2019, kdy ji uvedla na trh. Toto finanční aktivum je vázané na dolar a umožňuje okamžité mezibankovní platby.

Čína bude letos poprvé testovat svůj digitální jüan. Tento typ měny však nenese titul krypto, ale je vydáván tamní centrální bankou, která bude sledovat veškerý tok peněz a centralizovat tak moc. Čína by do této měny ráda zakomponovala prvek expirace. Suma by tak mohla postupně mizet z účtu v případě, že se včas neutratí. Je to cesta, jak vyplnit díry v rozpočtech a splatit státní dluhy. Nikdo by už nespořil. Japonsko loni oznámilo, že v tomto roce plánuje spustit kryptoměnu založenou na jenech atd.

Ukrajina svoji kryptoměnu již má a to plně legální. Ukrajinský parlament schválil zákon na legalizaci kryptoměn 17.2. a nyní je již podepsán. Tato země byla loni čtvrtou nejaktivnější zemí na světě v objemech zobchodovaných kryptoměn. Ukrajinské ministerstvo pro digitální transformaci již plně funguje od roku 2019 – Od stejného roku, kdy započala Sberbank s JPM svoji spolupráci a od stejného roku, když byl na trh uveden JPM Coin.

Svět se velmi rychle připravuje na přechod do digitálu v rámci finančního systému

Slovo rychle vůbec nepodceňujte, výkon je až nepřirozeně akcelerující. Připravuje se takřka celý svět, jen EU se trochu zapomněla. Ta momentálně nemá pro trh s kryptoměnami žádné nástroje a letos v březnu teprve začala řešit legislativu (v rámci MiCA).

Aktuální dění je plné zajímavých náhod. Zvlášť, když ani ty nejlepší tresty zvané „sankce“ , které jdou z hlav těch nejlepších finančních mozků, nefungují, jak by měly. Největší světová burza s kryptoměnami přirozeně odmítla zmrazit účty milionům nevinných Rusů. Gazprobanka se vyhla sankcím s titulkem „Evropští diplomaté udrželi Gazprobank bez sankcí„. Agentura Bloomberg očekává, že letos Rusko za prodej ropy a plynu do zahraničí utrží 321 miliard dolarů. Tedy o třetinu více než loni. Rusko letos zřejmě vykáže historicky rekordní kladnou výši salda běžného účtu platební bilance. Cena rublu je na tom lépe než před válkou za pomoci finančních pák, které mají největší negativní dopady na obyčejné lidi, jelikož instituce a korporace se mohou na finančním trhu pohybovat již ve výše zmíněných kryptokanálech, které jim nově zajišťují zatím relativně stabilní prostředí.

„Vrcholový management“ si vždy najde cestu nejmenší bolesti a jakékoli spory mezi kooperačními partnery a divizemi jsou vždy řešeny utahováním opasků, které se dotknou hlavně obyčejných zaměstnanců, konečných spotřebitelů apod.

Není důležité řešit „on to udělal první“, ani zda jsou tyto spory umělé či nikoli, jelikož dopad, respektive výsledek je v každém případě stejný – vytvoří společenskou změnu a změnu v podnikatelském prostředí.

Tento konflikt dal oficiálně NATO „zelenou“ a změnil pohledy mnoha lidí, kteří doteď vnímali „obrannou“ politiku NATO velmi negativně. Odchod západních firem umožní navázání nových obchodních vztahů a zvýšení lokálních výnosů poté, co je jednoduše resiscituje jiný korporátní gigant.

Přerovnají se (nikoli vymění) figurky na šachovnici, ale Západ ani Rusko nepocítí v žádném případě to, co pocítí Evropa. Z obou stran (nejen v rámci digitálu) je Evropa, resp. evropští občané (rodiny, podnikatelé) tím, kdo je/jsou na vedlejší koleji. Nikdy není dobré mít pouze jednoho obchodního partnera (dodavatele, odběratele), jelikož pak se stanete jeho vazalem. Tato pravidla platí v malém i globálním měřítku.

Dívejte se na mediální informace z povzdálí a ze všech stran. Nikdy pouze z jedné (kam vás směřují média), jelikož neuvidíte, co se děje na té druhé. Pouze tak dokážete kličkovat na poli, které sdílíme s globálními aktéry a lépe předpovídat a připravovat se na dopady týkající se vašeho osobního života a vašeho podnikání.

Využívejte možností, které jsou dostupné. Napříkald zakládejte spolky a sdružení, díky nimž bude lépe slyšet vás „hlas“. Zakládejte nadační fondy, zaměřte se na lokalitu, kde žijete a zkrášlujte a inovujte ji skrze evropské a jiné fondy. Sledujte, jaké programy můžete využít pro vaše podnikání, možná do nich bude spadat právě váš obor. Využívejte systém pro sebe, rodinu a své okolí. Nedovolte, aby to bylo pouze opačně.

Autor: Luci Hron