O mně

Více než 20 let se věnuji prevenci rizik a krizovému řízení. Přípravu na neočekávané situace považuji za mantru, která mi v životě poskytuje bezpečné a silné pilíře. Má pracovní i osobní aktiva stojí pevně na nohou i v dobách krize.

Vždycky to tak ale nebylo…

V roce 2002 jsem odjela pracovat do Severního Irska. Libra ke koruně byla více než 50 korun, což mi po návratu dalo ambice mířit k vysokým ziskům. To se mi podařilo, ve 26 letech byly mé příjmy mnohokrát vyšší než byl běžný příjem. K této cestě však vedlo několik pádů. V roce 2006 začal na americké burze boom s fotovoltaikou. Všechny své úspory jsem investovala do firmy, která ještě na tento trend nereagovala a přišla jsem o veškeré finanční úspory.

Tehdy jsem se poprvé setkala s pojmem prevence rizik. Zlom nastal v roce 2008, když nastala největší hospodářská krize v novodobé historii. Řešila jsem složité situace s klienty, kteří přišli o veškeré investice. Těžké období mě naučilo, že mít krizový scénář pro kritická období, je nezbytnou nutností. Díky získaným zkušenostem jsem v době pandemie (20.03.2020) volila vstup do akciového trhu a odhadla takřka dno.

V roce 2012 jsem založila firmu Stock Home Zone, která se později zaměřovala na prevenci a řízení rizik v burzovním prostředí. Postupně jsem dostávala dílčí dotazy, které se týkaly zcela jiných oblastí – firemních krizí různého charakteru, a tak jsem v roce 2016 koupila firmu Corsie Letti a založila společnost Kaskara.

Častým úskalím podnikatelů a majitelů malých firem bylo jejich vyčerpání z neustálého řešení zajištění cash flow, řešení triviálních procesních potíží nebo toxických firemních vztahů. Výsledkem bylo napětí na pracovišti, které demotivovalo jak majitele, tak zaměstnance. Tyto skutečnosti se promítly do nízké efektivity a vedly ke zbytečným finančním ztrátám a pracovním konfliktům.

Zjistila jsem, že malé firmy často vůbec neměly o krizovém řízení ponětí nebo nedisponovaly penězi, aby si najaly krizové manažery. Dobří krizáci jsou v Česku navíc většinou manažeři z korporátů a středních firem, kteří jsou zvyklí pracovat se zcela jiným rozpočtem a mají k ruce větší týmy.

Chtěla jsem, aby každý měl každý podnikatel přístup k informacím, jak připravit firmu na krize i jak ji vést v krizi. Proto jsem reorganizovala produktové portfolio a vytvořila e-book Krizová adaptace, službu týmové revitalizacemanažerské regenerace.

Jelikož je příprava na krizové situace pro mě zásadní, věnuji se ve volném čase této problematice také z úhlu prevence osobní bezpečnosti. Během rodičovské (2023) jsem založila ústav INBusiness, informační platformu pro oblast internacionalizace pro malé podnikatelské subjekty.

Více o mých zkušenostech společně s konkrétními případy, které jsem řešila, najdete zde.

Luci HRON