Rizika modifikace marketingu malých firem

V roce 2015 jsme kompletně změnili naší marketingovou strategii. Příprava trvala měsíce a stála nás téměř 200 tisíc korun. Z pohledu zisku výsledky v prvních letech vůbec neodpovídaly vynaloženým investicím, protože poptávky nepřicházely do firmy díky těmto úpravám. Co bylo špatně? Ve skutečnosti nic, protože pilíř těchto změn využíváme dodnes.

Z dlouhodobého pohledu byla modifikace marketingu přínosná, protože zvýšila povědomí o naší značce, ale z krátkodobého hlediska byla ztrátová. Tato zkušenost ukazuje, že některé investice, zejména v oblasti brandingu a marketingových strategií, mohou mít efekt, který se projeví až po nějaké době. V marketingu není vždy možné očekávat okamžité výsledky.

Vyhodnocení chyb modifikace marketingové strategie

1. Nízká kontrola delegovaných služeb

Delegování je pro podnikatele a malé firmy stěžejním úkolem. Majitel podniku musí řídit procesy a dělat nebo koordinovat obchod. Mikropodnikatelé nebo sólopodnikatelé to mají ještě složitější. Pokud se zaměřují například na řízení marketingu, nezbývá jim prostor pro vedení schůzek, uzavírání obchodů ani pro samotné řízení podniku. Delegujete-li například IT služby nebo marketing, měli byste ho kontrolovat. Chyby externistů vás mohou stát sta tisíce.

2. Nulový sběr zpětné vazby

Krizový manažer v rámci krizového řízení sbírá informace od pracovníků a dalších stakeholderů, aby měl přehled o situaci, identifikoval hrozby a mohl přijmout efektivní rozhodnutí pro minimalizaci rizik. Tento postup je vhodným nástrojem v procesu změny marketingové strategie podniku, neboť zvyšuje relevanci dat, posiluje jejich aktualizaci a snižuje rizika.

Agentura nebo marketér vám poskytne jeden zdroj informací, vaše minulá data a zkušenosti druhý, ale ten nejcenější zdroj můžete získat od vašich zákazníků, od vašich kolegů, od konkurence, ale také například od dodavatelů. „Kdybysme k marketingové strategii přistupovali jako krizáci, ušetřili bysme majlant,“ řekl mi Petr, můj kolega a měl pravdu.

Riziko častých změn v marketingu

Časté změny a přebíhání mezi nástroji nebo aplikacemi bývá pro malé podniky kontraproduktivní. Tyto změny dělejte pouze, když máte relevantní důvod procesy marketingu měnit.

1. Položte si otázku: „Pomůže mi tento nástroj dosáhnout mých konkrétních cílů?“ Například zvýšení počtu návštěvníků na webu o X %., nárůst počtu nových zákazníků o X klientů za měsíc nebo zlepšení míry konverze na X %. Pokud nemáte jasné cíle, těžko budete vědět, co funguje a co ne. Cíle vám rovněž pomohou soustředit se na to, co je opravdu důležité pro váš růst.

2. Měníte-li pouze některý proces v rámci marketingu, rozhodně získejte informace od vašich klientů. Získáte reálný pohled na to, co funguje. Jelikož mám redakční zkušenosti a znám problematiku krizového řízení, vytvořila jsem kontent webu. Po první úpravě v roce 2015 jsem vedla dialogy s klienty.

Zde jsou jejich zpětné vazby: „Vůbec nevím, která bije.“, „No a jak mi teda můžete pomoc?“, „To je na mě moc složitý,“ řekl majitel, který má několik firem. Jeden klient se mě dokonce zeptal, zda křížové (nikoli krizové) řízení je nějaká propojená kontrola. Obsah jsem vytvořila špatně.

Zpětné vazby však můžete získat i jiným způsobem například anketou či dotazníkem, z recenzí a komentářů, ale z rozhovorů získáte nejvíc. Navíc klientovi ukážete, že vás jeho názor zajímá a on se cítí důležitý. Více o této analýze a jejím přínosu najdete v e-booku Krizová adaptace.

Pokud zákazníci reagují pozitivně na aspekty vašeho marketingu, je to signál, že vaše strategie funguje. V takovém případě neprovádějte žádné zásadní změny. Dokonce je rozumné, abyste zůstali věrní těmto osvědčeným přístupům a pokračovali spíše v jejich posilování. Můžete aktuální přístup více optimalizovat a zlepšit to, co už funguje (udržet stabilitu).

3. Sledujte ROI (návratnost investic). Marketingová aktivita musí mít návratnost. Investujete-li čas a peníze do nějakého nástroje, ale nevidíte odpovídající přínos, nejspíš jde o neefektivní strategii a můžete ji změnit.

Náklady na marketingové nástroje a kampaně musí odpovídat vašim výnosům. Pokud tomu tak není, zaměřte se na ty, které přináší podniku největší hodnotu a snižte nebo zrušte investice do méně efektivních metod. Pozor! Efektivita některých změn se může ve firmě projevit až v dlouhodobém horizontu.

Luci Hron | Kaskara