Rizika přežitých metod v marketingu pro malé firmy

Majitelé mikropodniků a malých firem často čelí složité situaci v oblasti marketingu, zejména co se týče lidských a finančních zdrojů. Mnozí majitelé nebo pověření manažeři malých a mikropodniků si marketing často zpočátku dělají sami, což může vést k zanedbávání obchodní činnosti a zdravého rozvoje podniku. Jindy marketing delegují na vybrané zaměstnance, jako jsou administrativní pracovníci, koordinátoři nebo manažeři.

V některých případech využívají externí spolupráce nebo barterové dohody s marketingovými specialisty či agenturami. Ať už jde o jakýkoliv přístup, je důležité mít stále přímý kontakt s profesionály, protože zajištění celého marketingu samo o sobě je časově náročné a potenciálně rizikové.

Delegování marketingu s sebou rovněž nese určitá rizika, o kterých se můžete dočíst v článku zde. Na druhou stranu je podstatné zmínit, že podnikatelé jsou lidé, kteří jsou schopni nést zdravou míru rizika, věří svým schopnostem a intuici. Jsou to oni, kdo drží trumfy, protože svoji firmu a její záměr i možnosti znají ze všech nejlépe.

3 faktory při výběru marketingové strategie

  1. Nové trendy, digitalizace i globalizace změnily dávno zažité standardy. Marketing se neustále mění a to, co bylo platné před deseti lety, dnes nemusí být efektivní. Digitalizace, globalizace a nové technologie radikálně změnily to, jak komunikujeme se zákazníky, a jakým způsobem oslovujeme trhy. Mikropodniky by měly být připravené přizpůsobit své marketingové strategie aktuálním trendům.
  2. Marketing je jako člověk, roste, stárne a rodí se nový! Marketing je dynamický proces, který roste, stárne a neustále se vyvíjí. To znamená, že i marketingové metody, které byly efektivní před několika lety, dnes už nemusí mít stejné výsledky. Mnohé učebnicové přístupy dnes ztrácí na relevanci a nemusí odrážet aktuální realitu malých podniků. Proto je důležité investovat do moderního marketingu, který využívá nejnovější nástroje a technologie.
  3. Neměnné marketingové principy. I když je pravda, že některé marketingové principy, jako je pochopení potřeb zákazníků nebo budování vztahů, jsou neměnné, mnoho starých metod už není tak efektivní. Měli byste však vědět, které principy stále platí. Více v článku zde.
  4. Učebnicový marketing. Vysokoškolští kantoři nebyli a nejsou podnikatelé vycházející z praxe. Nemají čas studovat nové trendy a testovat využití nejlepších marketingových nástrojů, kterých je dnes na trhu celá řada.

Rizika spojená s používáním zastaralých marketingových metod

1. Plýtvání rozpočtem

Tradiční reklama (TV, tištěné inzerce) je většinou pro malé podniky neefektivní a nákladná. Obvykle vede k plýtvání prostředky bez adekvátní návratnosti. Pokud malý podnik investuje do těchto metod bez důkladné analýzy, může snadno překročit svůj marketingový rozpočet.

2. Nízká návratnost investic (ROI)

Běžné marketingové metody rovněž často přínášejí nízké výsledky a nejsou správně cílené. To je pro malé firmy rizikové, proto je pro ně vhodné zaměřit se na analytiku a cílené kampaně, díky kterým získají měřitelné výsledky s nižšími náklady.

3. Nedostatek flexibility

Standardní metody marketingu neumožňují rychlou adaptaci na změny v trhu. Marketing malých podniků musí být flexibilní a reagovat na nové příležitosti, ale také na vzniklé překážky.

4. Zanedbání zákaznické zkušenosti

Zaměřujte se především na zákaznickou zkušenost a personalizaci. Tradiční reklama nevyužívá moderní nástroje, které zlepšují vztahy se zákazníky.

Nezapomeňte, že s marketingem musíte růst a sledovat jeho změny. Budete-li jim naslouchat a inovovat strategické plánování, budete úspěšně růst. Marketing malých firem se musí adaptovat na aktuální trendy, aby nezůstal za konkurencí. S každým rokem přichází nové nástroje, strategie a technologie, které malým firmám pomáhají růst efektivněji a s nižšími náklady. Proto by MMP měly být otevřeni změnám.

Riziko častých změn v marketingu

Časté změny a přebíhání mezi nástroji nebo aplikacemi bývá kontraproduktivní. Proto tyto změny dělejte pouze, když máte relevantní důvod tyto procesy měnit. Vždy se ptejte: „Pomůže mi tento nástroj dosáhnout mých konkrétních cílů?“ Váš cíl je například zvýšení počtu návštěvníků na webu o X %., nárůst počtu nových zákazníků o X za měsíc nebo zlepšení míry konverze na X %. Pokud nemáte jasné cíle, těžko budete vědět, co funguje a co ne. Cíle vám zároveň pomohou soustředit se na to, co je opravdu důležité pro váš růst.

Zpětná vazba od zákazníků vám poskytne reálný pohled na to, co funguje. Můžete ji získat přímo od zákazníků prostřednictvím anket nebo rozhovorů. Sledováním recenzí, komentářů a hodnocení na webových stránkách nebo sociálních sítích. Pokud zákazníci reagují pozitivně na aspekty vašeho marketingu, je to signál, že vaše strategie funguje. V takovém případě není nutné provádět žádné zásadní změny. Dokonce může být rozumné zůstat věrný těmto osvědčeným přístupům a pokračovat v jejich posilování. Můžete se zaměřit na optimalizaci současného přístupu. Zlepšit to, co už funguje, a udržet si stabilní zákaznickou základnu.

Marketingová aktivita má přinášet návratnost investic (ROI). Pokud investujete čas a peníze do nějakého nástroje, ale nevidíte odpovídající přínos, nejspíš jde o neefektivní strategii a můžete ji změnit. Můžete například vyzkoušet různé způsoby komunikace s klienty (např. e-maily, jiná sociální média, osobní kontakt).

Zvažte, zda náklady na marketingové nástroje a kampaně odpovídají výnosům, které vám přinášejí. Pokud ne, zaměřte se na to, co přináší největší hodnotu a snižte nebo zrušte investice do méně efektivních metod. Efektivita pro váš podnik tedy není jen o tom, co vám dává okamžité výsledky, ale o vytrvalosti a sledování cílů na dlouhou dobu.

Luci Hron